Dlaczego mój komputer działa wolno?

Kliknij aby udostępnić!

Czy zdarzyło Ci się, że Twój laptop żwawo działał podczas pierwszych dni użytkowania, a teraz z każdym dniem działanie systemu staje się coraz wolniejsze? Na pewno zastanawiasz się, co jest przyczyną tego że Twój komputer działa wolno. Mogą być to różne czynniki – od przeciążenia systemu, jego błędnej konfiguracji po problemy sprzętowe.

W naszym artykule przedstawimy dokładnie, dlaczego Twój komputer działa wolno, jakie są najczęstsze przyczyny, a także jak sobie z nimi poradzić. Nauczysz się też, jak dbać o system, by działał sprawnie i szybko przez długi czas.

1. Dysk HDD

Pierwszym i najczęściej spotykanym elementem który spowalnia komputer jest dysk HDD. 

Dysk HDD, czyli Hard Disk Drive, to tradycyjny typ urządzenia do przechowywania danych, który wykorzystuje mechaniczne ruchome części do odczytu i zapisu informacji. Został wynaleziony ponad 60 lat temu i do dziś jest szeroko stosowany zarówno w urządzeniach konsumenckich, jak i serwerach do przechowywania dużych ilości danych.

Dyski HDD opierają się na obrotowych talerzach pokrytych materiałem magnetycznym, po których przesuwa się ramię z głowicą odczytu/zapisu, aby zapisywać lub odczytywać informacje. Dane zapisywane są na talerzach w formie magnetycznej, a podczas odczytu głowica interpretuje zapisane pole magnetyczne, odtwarzając zapisane bity danych.

Z racji na mechaniczny sposób odczytu danych dysk w znaczący sposób spowalnia pracę komputera. 

Dodatkowo w przypadku nowoczesnych systemów takich jak Windows 8.1 i nowsze dysk zostaje wykorzystany również jako pamięć wirtualna czyli dodatkowa powierzchnia pamięci podręcznej dla komputera. Mechanizm ten w połączeniu z mechaniczną metodą działania potrafi doprowadzić do znacznego spowolnienia komputera.

Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest wymiana dysku HDD na dysk SSD. 

Dysk SSD, czyli Solid State Drive, to nowoczesne urządzenie do przechowywania danych, które, w przeciwieństwie do tradycyjnych dysków twardych (HDD), nie zawiera ruchomych części. Zamiast obrotowych talerzy i ruchomego ramienia z głowicą odczytu/zapisu, dyski SSD wykorzystują pamięć flash do przechowywania informacji, co przekłada się na ich wyższą prędkość pracy, większą odporność na wstrząsy oraz mniejsze zużycie energii.

2. Przegrzewanie się komputera

Kolejnym czynnikiem który może wpływać na wydajność Twojego komputera jest zjawisko thermal throttlingu. Jest to zabezpieczenie które chroni komputer przed zniszczeniem w wyniku pracy w wysokiej temperaturze. Komputer przy pomocy czujników na bieżąco zbiera parametry o swojej pracy takie jak np. napięcie, taktowanie pamięci oraz temperatury podzespołów. W przypadku gdy temperatura procesora przekracza maksymalny, określony przez producenta poziom; komputer automatycznie zmniejsza wydajność podzespołu w celu zmniejszenia jego temperatury. 

W takim wypadku warto przeanalizować czy system chłodzenia komputera lub laptopa działa w sposób wydajny. Należy sprawdzić czy chłodzenie odbiera w sposób poprawny temperaturę od podzespołu. Najczęściej odbywa się to przy pomocy pasty termoprzewodzącej. Należy pamiętać o jej regularnej wymianie z powodu jej naturalnego zużycia. 

Kolejnym aspektem jest możliwość oddawania ciepła przez system chłodzenia. W przypadku gdy nawet najlepszy radiator nie jest w stanie skutecznie odprowadzić ciepła do otoczenia stanie się on bezużyteczny. Dlatego warto przeanalizować fizyczny obieg powietrza wewnątrz urządzenia, sprawdzić czy wentylatory działają w sposób poprawny, czy powietrze przepływa w sposób prawidłowy pomiędzy poszczególnymi elementami chłodzenia. 

3. Wadliwe oprogramowanie

Kolejnym elementem który warto rozważyć gdy Twój komputer wolno działa są błędy związane z oprogramowaniem. Problemy wynikające z oprogramowania mogą pochodzić zarówno z pożądanych jak i niepożądanych źródeł. W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania sterowników lub innego oprogramowania na komputerze może dochodzić do niestabilnej pracy a w skrajnych wypadkach nawet do zawieszenia komputera. 

Innym źródłem problemów związanych z oprogramowaniem jest szkodliwe oprogramowanie takie jak np. wirusy. W ich przypadku komputer może zostać przejęty przez atakującego. W praktyce współcześnie najczęściej tego typu zaatakowane urządzenia służą jako „darmowa” moc obliczeniowa dla hakerów. Umożliwia to np. kopanie kryptowalut lub przeprowadzanie ataków DDoS na inne cele. Drugim równie popularnym celem jest zaszyfrowanie danych użytkownika i wymuszenie na nim opłacenia okupu.

W każdym z powyższych przypadków kluczowa jest codzienna profilaktyka pod postacią stosowania oprogramowania antywirusowego, bieżących aktualizacji oprogramowania oraz uważnego instalowania nowego oprogramowania na komputerze.

4. Wadliwe podzespoły

 Ostatnim elementem na który pragniemy zwrócić uwagę są awarie podzespołów. W tym wypadku najczęściej rozwiązaniem jest po prostu wymiana uszkodzonego podzespołu. Warto jednak pamiętać że zbędna zwłoka może doprowadzić do pogłębienia się problemu a w ostateczności do całkowitego uszkodzenia komputera i utraty danych na nim zawartych.

5. Podsumowanie

Reasumując przyczyn znacznego spowolnienia komputera może być wiele. Jednakże, konieczna jest zawsze prawidłowa wstępna diagnoza. Możecie ją otrzymać korzystając z naszej oferty serwisowej.